• errufai.com
  • errufai.com
  • errufai.com
  • errufai.com

KUTSAL TOPRAKLAR

NAMAZ VAKİTLERİ

HANGİ TAKVİMİ KULLANIYORSUNUZ ?
 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBügün200
mod_vvisit_counterDün287
mod_vvisit_counterBu Hafta2385
mod_vvisit_counterBu Ay7773
mod_vvisit_counterTüm Günler2043381

İSLAMİYETE GÖRE EN KÜÇÜK EVLENME YAŞI NEDİR HZ.AİŞE VALİDEMİZ KAÇ YAŞINDA EVLENDİ?

Ağustos sonunda ülkemizde sahte bir tarikat şeyhinin 12 yaşında bir kız çocuğunu taciz ettiği ve savunma gerekçesinde "Ailesi bunu bana verdi. kızlarına seni mehdi ile evlendireceğim demesi (Kendini mehdi görüyor!!!)  ben evlenecektim demesi veya benzeri bazı Müslümanların özellikle küçük yaştaki kız çocuklarıyla evliliği savunması ve Utanmadan buna birde Peygamber efendimizin Hz Aişe ile 9 yaşında evlendi diyerek CEHALETİNİ göstermesi üzerine bu yazıyı hazırlamaya karar verdik.

Hz.Aişe validemizin evlenme yaşı nedir?

İslama Saldırmak ve Küçük yaşta kızlarla evliliği bahane edenler genellikle Hz.Aişe’nin Hicretten iki yıl önce 6-7 yaşında nikahlanıp, dokuz yaşında (Evlilik Hicretten 1 yıl sonra) zifafa girdiği rivayet edilir.

Üstelik bunun Çöl ikliminde kızların bedenen erken gelişip yaşından büyük göründükleri ve o günün Arap toplumunda küçük yaştaki kızlarla evliliğin normal kabul edildiği bu yüzden yaygın olduğunu savunmaktadırlar.

Peki bu iddia gerçeklere örtüşüyor mu?

Dört ayrı sebepten dolayı bu mümkün değildir.

1-Hz.Aişe, “Benim aklım kesti keseli anne-babamı dindar olarak gördüm. Peygamber hemen her gün sabah akşam vakitlerinde bize uğrardı. Müslümanlar sıkıştırılınca Ebû Bekr de Habeşistan’a hicret için yola çıktı.” [1]rivayeti, Mekke dönemi Ebû Bekr ailesinin Habeşistan’a hicret öncesini anlatmaktadır. Eğer dedikleri gibi Hz. Aişe Hicrette 8 yaşında ise Nübüvvetin geldiği yıllarda bırakın olayları hatırlamayı doğmamış olması gerekiyordu doğmamış çocukta bir şey bilemez. Bir insan çocukluğunda 5 yaşından öncesini hatırlayamaz. Hz.Aişe Babası Hz. Ebubekir ilk Müslümanlardan dı Yani Nübüvvet Efendimize 40 yaşında geldiğine göre ilk Müslüman Olan çok az kişiden biride yakın Arkadaşı Hz Ebubekirdir. Hz.Aişe bunu hatırladığına göre en az 5 yaşında olduğunu kabul edersek Hicrette (5+11) 16 evlilikte hicretten 1 yıl sonra olduğuna göre en az 17 yaş eder.

“Müslümanlar sıkıştırılınca Ebû Bekr de Habeşistan’a hicret için yola çıktı.” rivayeti, Hz Aişe Habeşistan hicretini çok net tüm detaylarıyla hatırladığına göre Habeşistan hicretinde en az 8-9 yaşlarındadır. Habeşistan Hicret miladi 615 yılında yani hicretten 7 yıl önce olduğuna göre 8+7=15 evlilikte hicretten 1 sene sonra olduğundan en az 16-17 yaşında olmalıdır.

2-Yine Rıza Savaşın tespitine göre Hz.Aişe ve Abdurrahman, Ebû Bekr’in Ümmü Rûmân’dan olan çocuklarıdır. Abdurrahman, Bedir Savaşı’nda müşrik saflarında savaşa katıldığında 20 yaşlarındadır.[2] Bedir savaşı da Hicri 2 senede olduğuna göre Hicret sırasında Hz.Aişe sekiz yaşında kabul edilirse, Abdurrahman’la aralarındaki yaş farkı 10 gibi olur. Aksini ifade eden bir delil olmadığına göre anne- baba bir olan bu iki kardeş arasındaki yaş farkının bir-iki gibi olabileceğini fakat 10 yaş kadar farkın olamayacağını savunan Savaş, Hz. Aişe’nin Hicretten 1 yıl sonra evlendiğine göre Hz.Aişe evlendiğinde 17-18 yaşında olmasının daha makul olduğunu kabul eder.

3- Hz. Aişenin abalası olan Hz. Esma’nın ölüm yaşı ve tarihidir.

Hz.Esma H. 73 senesinde oğlu Abdullah öldürüldükten birkaç gün sonra Mekke’de 100 yaşında vefat eder.[3] Hz.Esma H. 73 yılında 100 yaşında vefat etmişse, Hicret’te 27 yaşında; Hz.Esma’dan on yaş küçük olan Hz.Aişe de Hicret’te 17 yaşında olmalıdır. Hz. Peygamber’le de Hicret’ten yaklaşık 1 yıl sonra (sekiz ay)  evlendiğine göre, Hz.Aişe’nin evlendiğinde 18 yaşında olduğu gerekmez mi?

4-Buna göre Hz.Aişe'nin Efendimizden önce başka birine istenmesi;

Hz.Peygamber’le nişanlanmadan önce Mut’im b. Adiy’in oğlu Cübeyr ile nişanlı idi. Mut’im’in ailesi Müslüman olan Ebû Bekr’in kızını oğluna almaktan vazgeçince Ebû Bekr kızını Hz.Peygamber’e nikâhladı. Bu konuda Yaşar Nuri Öztürk’ün yaptığı değerlendirmeyi aktarmanın yararlı olduğunu düşünüyoruz: “Hz.Peygamber Hz.Aişe’yi nikâhladığında altı yaşındaysa nübüvvetten dört yıl sonra doğmuş olmalıdır. Daha ilk günlerde Müslüman olmuş Ebû Bekr’in, putperest bir aileye kızını gelin vermek üzere anlaşmış olması, bu şartlar altında nasıl mümkün olur?

Anlaşılan odur ki Hz.Aişe, Ebû Bekr’in Müslüman oluşundan epey önce, putperest bir aile tarafından istenmiş ve babası da bunu kabul etmiştir. Eğer bu istek, Ebû Bekr’in Müslümanlığı kabulünden sonra olsaydı, Peygamber dostu bir Ebû Bekr, kızını putperest bir aileye asla vermeye kalkmazdı. O halde Hz.Aişe, Müslümanlığın zuhurundan önce doğmuş ve hatta o sıralarda, bir aile tarafından gelin edilmek üzere istenecek duruma gelmişti. Hz.Aişe’nin İslam’ın zuhurundan en az beş-altı yıl önce doğmuş olduğunu kabul etmek gerekir. Buna göre de,

Hz.Aişe’nin Peygamber tarafından istendiği sırada en az 14–15 yaşlarında olması icap eder.”[4]

SONUÇ:

Gerek Hz.Ebû Bekrin kızını Müslüman olmadan önce başka bir ailenin istemiş olması gerekse Hz. Aişe'nin Habeşistan hicretini bütün detaylarıyla hatırlıyor olması, Ayrıca Hz Esmanın vefat yaşına göre Hz. Aişenin en az 15 yaşında nikahlandığını 18 yaşında evlendiğini ayrıca Hz. Aişenin Abisinden 1-2 yaş sonra dünyaya geldiğini kabul edersek yine buna göre de Hz. Aişe Validemizin evlendiği zaman en az 17-18 yaşında olduğu ortaya çıkmaktadır.

O Halde gerek islam'a saldırmak isteyen ve gerekse çocuk yaştaki kızlarla evliliğe kılıf bulmaya çalışan bazı müslüman veya cemaat liderleri Peygamberimizin sünneti üzerine en az 17 yaşına gelen bir kızla ailesinin rızası üzerine nikah kıyabilirsiniz. Yoksa iddianızın makul bir dayanağı yoktur. vesselam.

Rufai Seyyitleri


[1] Savaş, Rıza, “Hz.Aişe’nin Evlenme Yaşı ile İlgili Farklı Bir Yaklaşım”, D.E.Ü.İ.F.D., sayı IX, s.

140–141.

[2] Savaş, Rıza, IX, 143.

[3] Şibli, Mevlana, Asrı Saadet, Çev. Ömer Rıza Doğrul, Eser Kitabevi, İstanbul 1974, II, 149; Savaş, Rıza, “Hz.Aişe’nin Evlenme Yaşı ile İlgili Farklı Bir Yaklaşım”, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, İzmir 1995, sayı IX, s. 140.

[4] Öztürk, s. 34.

N. HATİPOĞLU -A. ÖNÜL( KERBELA)-DİNLE


KERBELA HÜSEYİNİM

Ya Rabbi Efendimizin ve Ehlibeytin Şeffatlerine bizleri nail eyle Rufai Seyyidleri

 

 


www.errufai.web.tv

 

Bir Ayet

Sure: Enam (6)
Ayet :85
   وَزَكَرِيَّا وَيَحْيَى وَعِيسَى وَإِلْيَاسَ كُلٌّ مِّنَ الصَّالِحِينَ
6.ve Zekeriyaya, Yahyaya, İsaya ve İlyas(a da): onların hepsi dürüst ve erdemli kimselerdi;