• errufai.com
  • errufai.com
  • errufai.com
  • errufai.com

KUTSAL TOPRAKLAR

NAMAZ VAKİTLERİ

HANGİ TAKVİMİ KULLANIYORSUNUZ ?
 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBügün1544
mod_vvisit_counterDün2135
mod_vvisit_counterBu Hafta9854
mod_vvisit_counterBu Ay30551
mod_vvisit_counterTüm Günler1599418

Türkiyede neden farklı namaz takvimleri var doğru takvim hangisidir?

Günümüzde ülkemizde ortalama dört farklı namaz takvimi uygulanmaktadır fakat ne yazık ki hiç birisi fecri kâzibi gözlemleyip de ona göre takvim hazırlamamıştır. Peygamber (s.a.v) efendimizin çok önemli görüp de ümmetin bir yanılgıya düşmemesi için açıkça uyardığı fecri kâzip, takvim hazırlayan astronomların ülkemizde görülemez deyip önemsenmediğinden dolayı sabah zifiri karanlıkta imsak ezanı, gece namazının girdiği akşam zifiri karanlıkta da yatsı ezanları okunmaktadır. Oysa ki bu İsra 78 deki ayette bahsedilen "Gecenin karanlığı bastırıncaya kadar namazlarınızı kılın" emrine ters düşmektedir. Sabahleyin oruca erken başlamanın sakıncası yoktur ama imsak vaktinde  vakti girmeden kılınan namazın kabul edilip edilmeyeceğini namazın farzlarını bilen herkesin malumudur. Haziran 2016 tarihinde iki farklı noktada imsak temmuzda ise iki ayrı noktada yatsı vakti gözlemi yapılmış bu  gözlemler Nasa verileriyle karşılaştırılarak Ayet ve hadisler ışığında imsak ve yatsı vakitleri yeniden düzenlenmiştir.

Niçin biz imsak ve yatsı vakti için Güneşin ufkun -12ºaltında olduğu denizcilik tan zamanını uyguluyoruz.?

Türkiyede günümüzde dört farklı takvim uygulanmaktadır.

- ilki Süleyman H.Tunahan cemaatinin -19º uygulamaları ve fazilet takvimini uygulayanların da diyanetin takvimine ortalama 20 dk önce temkin vakti uygulamasından kaynaklanmaktadır. Oysaki Bugünkü Astronomi ilmi şu görüşü getirmektedir Sabah imsak için -18º altı gece fazı olup ne fecri sadık nede fecri kâzip (Zodyak Işığı) bu dönemde görülemez.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Zodyak_ışığı

- İkincisi Türkiye gazetesinin çıkarmış olduğu takvimleridir ki bunlarda vakit girmesine rağmen bütün vakitlerde ortalama  20 dk bekleyip geç kılmaktadırlar. 1973 yılından 1983 yılına kadar diyanet teşkilatı da bu uygulamayı yapmaktaydı

-Üçüncü ise diyanet takvimleridir ki burda da diyanet imsak için -18º yatsı vakti için -17ºyi baz alınmaktadır. Normalde Asr-ı sadetten 19yy kadar imsak vaktinde şafak (Fecri sadık) yatsı vaktinde ise gökyüzünde görülen kızıllığın kaybolması esas alınmıştır Fakat 19 yy.da Gazi Ahmet Muhtar Paşa çıkarak güneşin ufkun altında -18º olduğu ve ortalığın tamamen zifiri karanlık olduğu zamanı imsak vakti olarak seçmiştir.

Diyanet teşkilatıda ilk takvimini 1973 yapmaya başlamış ve daha önce uyguladığı 15-20 dk temkin vaktini 10 yıl sonra hatalı olduğunu anlayarak 1983 yılında kaldırmıştır. Çünkü namaz vakitleri arasında boşluk yoktur. Bir vakit girince diğer vakit çıkar.

Temkin vaktinin uygulamasının kaldırılması faydalı olmakla birlikte Diyanet teşkilatının İmsak gözlemlerinde insan gözünü değilde gözümüzden daha hassas Fotoğraf makinalarını baz almaları sonucu mevcut imsak yaz aylarında ortalama 50 dk kışın ise 35 dk fark etmektedir. Ayrıca imsak resimlerini alırken insan gözünün çalışma sistemine uymayan fotoğraf makinasını kullanması ve resimleri alırken 5 sn pozlama yapılması sonucu olmayan bir imsak vakti tayin ediliyor. Oysaki insan gözü kamera gibi çalışır yani gelen ışığı biriktirmez en az 1 sn de 200 kare görüntüyü beyne iletir. Siz 5 sn pozlama yaptığınızda 200x5=1000 kare görüntüyü üst üste bindirmiş ve imsak'ı öne almış oluyorsunuz.

Peki yatsı vakti neden geç olmaktadır.

Ehli Sünnet ve diğer mezheplerin çoğunluk görüşüne göre yatsı vakti için kızıllığın kaybolması esas alınmasına rağmen Diyanet teşkilatı tarafından Kızıllıktan sonra gelen beyazlığın kaybolması esas alınmaktadır.  Bu yüzden yatsı vakti ort. 30 dk gecikmektedir. Buda geç kılınan akşam namazını riske sokmaktadır!. Oysaki  Ömer Nasuhi Bilmen islam ilmihali kitabında yatsı vakti için İmam-ı Azam hariç (Şafii Maliki ve Hanbeli) üç mezhep imamının gün batımından sonra kızıllığın kaybolduğu zamanı  baz aldığını İmamı azamın da böyle bir görüşü olmakla beraber ama beyazlığı tercih ettiğini ve İmam'ı Azamın içtihat sahibi iki büyük talebesi imam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed'in de kızıllığın kaybolma vaktini baz aldığını ve sahabelerden Hz. Ömer ve Hz. Ali efendimizde Yatsı vakti için Kızıllığın kaybolma zamanını baz aldıklarını yazmaktadır. Diyanetinde son yayınlanan ilmihalinde de aynı bilgiyi bulabilirsiniz.

- Dördüncü olarak da ünlü ilahiyat hocası Prof.Dr. Abdulaziz Bayındır hocanın özellikle son 15-20 yıldır her ortamda dile getirdiği 60-70 dk fazla oruç tutuyoruz görüşüdür. Hesaplamalarda imsak ve yatsı vakti için güneşin ufkun altında -9º olduğu zamanı baz almaktadır. Kendisi imsak ve yatsı vakti gözlemlerini bulunduğu şehirde şehir ışıklarının olduğu yerden yaptığını beyan etmektedir. imsak ve yatsı ışıkları güneşin atmosferden kırılarak bize gelen zayıf ilk ışıkları olduğu için haliyle şehir ışıklarından etkilenmektedir.

Zaten imsak ölçümünü şehir ışıklarının olmadığı yerde ve şehir işıklarının olduğu yerde yaptığımızda imsakın şehir içinde doğduktan 15-20 dk sonra görüldüğünü fark ettik.

Bütün bu karmaşa içinde bizler 2016 ve 2017 Yılında dini kurallara uygun olarak şehir ışıklarının olmadığı yedi ayrı yerde sabah ve yatsı vakti kızıllığını gözlemleyerek bunları kamara kaydına aldık, Bu konuda bir proje hazırlayarak Diyanet teşkilatına sunduk konunun detayını sağdaki Gerçek imsak ve yatsı vakti resimli linkinde bulabilirsiniz. Ayrıca Bu amaçla Horasan HacıAhmet Baba köyünde bulunan 3. nolu kameramızdan isteyen herkes sabah imsak'ını canlı olarak izlemesi mümkündür.

Cep telefonları için geliştirdiğimiz Namaz vakitlerini bulunduğunuz yere göre otomatik alan reklam içermeyen ve internetsiz de çalışan Android uygulamamızı cep telefonunuza indirerek kurabilirsiniz.

Android Otomatik Konum Namaz Vakitleri

Not: Program henüz play storede olmadığı için indirdikten sonra "Bilinmeyen kaynaklardan gelen uygulamalara izin ver (sadece bu uygulama için)" seçerseniz uygulama açılır yoksa açılmaz engellenir. ilk açılışta sonra telefonun konum (Gps) açarak birkaç dk bekleyin konumunuz netleşince ekrandan bulunduğunuz yeri yazarak hesaplanan vakitler görünecektir.

 


www.errufai.web.tv

 

Bir Ayet

Sure: Nisa (4)
Ayet :52
   أُوْلَـئِكَ الَّذِينَ لَعَنَهُمُ اللّهُ وَمَن يَلْعَنِ اللّهُ فَلَن تَجِدَ لَهُ نَصِيراً
4.Allahın lanetledikleri işte bunlardır ve Allah´ın lanetine uğrayan kişi de kendisine yardım edecek kimse bulamaz.