www.errufai.com
https://www.errufai.com/forum/

Çocuklarda Vitamin Eksikliği Belirtileri
https://www.errufai.com/forum/viewtopic.php?f=26&t=120
1 sayfadan 1. sayfa

Yazar:  ikiyabancı [ 07 May 2010 13:41 ]
İleti başlığı:  Çocuklarda Vitamin Eksikliği Belirtileri

ÇOCUKLARDA VITAMIN EKSIKLIKLERIA,D,E,K vitaminleri yagda ; diger vitaminler suda çözünürler. Vitamin eksikligi ortaya çikmadan önce bazi belirtiler verir.Bu belirtilerin iyi degerlendirilerek eksikligin yerine konmasi için vitamin takviyesi yapilmalidir.

A VITAMINI
Kilo alamama, boyun uzamamasi, gözün parlakligini yitirerek asiri kurumasi, gözyasinin yetersiz salgilanmasi, kuru ve pullanmis deri, halk arasinda tavuk karasi diye adlandirilan gece körlügü( serum düzeyi 20µg/dl altinda olursa) görülür.
Tedavisinde A vitamini günde 25000 Ü bir-iki hafta verilir. Protein bakimindan zengin beslenme önerilir.

VITAMIN D: RASITIZM
Kemiklerde kalsiyum ve fosfor dengesini düzenler. Huzursuzluk, bas terlemesi, kasinti, uyku bozukluklari, ileriki asamalarda kas güçsüzlügü (Özellikle karinda kurbag karni) ,kafatasinda yumusama, asimetri, büyümüs bingildak, kafatasi büyüklügü ve geciken bingildak kapanmasi , dislerin geç çikmasi, dis çürümeleri, dis minesi bozukluklari, kaburgalarda kemik - kikirdak bilesiminde rasitik tesbih taneleri, güvercin gögüsü, harrison olugu, uzun kemiklerin bükülmesi, kemiklerde çabuk kirilmalar sirt kemiginde egrilikler, kalça kemiginde deformiteler görülebilir.En büyük sebebi yetersiz alinim ve az güneslenmedir.
Korunmak için 1 yasina kadar günde 400-800 Ü Vitamin-D, 2 yasin sonuna kadar günde 0,25 mg flor, 3 yasin sonuna kadar günde 0,5 mg flor verilir.Eger içme suyunda flor 0,3 mg/lt den fazla ise ek olarak flor verilmez.(Dis minesinde leke yapma tehlikesi)

E VITAMINI
Metabolik hizin çok arttigi okul ve ergenlik çaginda zararli maddeleri temizleyici etkisi vardir.Eksikliginde hemolitik anemi, ödemler (vücutta sivi toplanmasina bagli sislikler) görülebilir.
VITAMIN K
Nomal durumlarda barsaklardaki bakteriler tarafindan yapilir. Pihtilasma faktörlerinin sentezi için gereklidir. Eksikliginde kanamalarda artis (diseti, yaralar, burun, mide- barsak sistemi kanamalari vs.)
VITAMIN B1: THIAMIN
Büyüme döneminde sinir sisteminin gelisimi ve hizli metabolizma için B1 vitaminine ihtiyaç vardir. Özellikle gelismis ülkelerde besinlerin asiri kaynatilmasi içindeki B1 vitamininin büyük ölçüde yitirilmesine neden olur. Eksikliginde kusma, istahsizlik, huzursuzluk, nefes almada zorluk, kalp çarpintisi, morarma, kalp yetmezligi, merkezi sinir sistemi bozukluklari, emziren annede sütteki thiamin eksikligine bagli olarak bebekte görülen kalp yetmezligi, ses kaybi, görme refleksi eksikligi ile karakterize infantil beriberi hastaligi görülebilir

1 sayfadan 1. sayfa Tüm zamanlar UTC + 3 saat
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/