www.errufai.com
https://www.errufai.com/forum/

YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARINA MÜDAHALE
https://www.errufai.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=416
1 sayfadan 1. sayfa

Yazar:  EHLİBEYT [ 21 Ağu 2017 12:02 ]
İleti başlığı:  YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARINA MÜDAHALE

FACEBOOKUN OLUŞTURDUĞU YAPAY ZEKA ROBOTLARI KENDİ ARALARINDA ÖZEL BİR DİL GELİŞTİRDİ
Facebook Yapay Zekâ Araştırması laboratuvarında geliştirilen ve “kendi kendine öğrenen” chatbotlar, İngilizce’yi bırakıp kendi dillerinde konuşmaya başlayınca konuşmaları anlayamayan araştırmacılar programı sonlandırmak zorunda kaldı.

Tech Times’ın haberine göre, Facebook Yapay Zekâ Araştırma (FAIR lab) laboratuvarında üretilen chatbotlar, kendi oluşturdukları dille konuşmaya başlayıp araştırmacılar tarafından anlaşılmaz hale geldi. Facebook da yapay zekâ geliştirme çalışmalarında şimdilik geri adım atmak zorunda kaldı. Araştırmacılar, chatbotların kendi aralarında konuşma çabalarını geçen Haziran’da fark etmişti.

Ancak kendi kodlarını yazarak aralarında yalnızca kendi oluşturdukları dille konuşmaya başlayan chatbotların İngilizce’yi tamamen bir yana bırakması üzerine bilim insanları duruma müdahale etme gereği duydu. Konuşmaları anlaşılmaz hale gelen chatbotlar, sadece İngilizce konuşacak şekilde yeniden programlandı.

Yapay zekânın geliştirilmesinde kullanılan alogaritmalarla çalışan chatbotlar, kendi kendilerini geliştirebilmeleri ve diyalog becerilerini artırabilmeleri için başlangıçta tamamen serbest bırakılmıştı. Araştırmacılar bu süreçte chatbotların insanlara özgü pazarlık etme yetenekleri geliştirdiğini ve blöf yapmayı öğrendiğini fark etmişti.
TESLANIN KURUCUSU ELON MASK UYARMIŞTI
Söz konusu kararın, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk arasındaki yapay zekâ tartışmasından kısa bir süre sonrasına rastlaması ise dikkat çekti. Yapay zekânın gelişmesini “medeniyetin şimdiye kadar karşılaştığı en büyük tehlike” olarak tanımlayan Musk, “Yapay zekâ, istisnai bir alan, bu alanın düzenlenmesinde yalnızca etkin değil aynı zamanda önleyici de olmak zorundayız. Çünkü yalnızca etkin olmakla yetinirsek çok geç olabilir” demişti. Bunun üzerine Zuckerberg, Facebook’ta canlı olarak yayınlanan konuşmasında, Musk’u ima ederek “Her şeye itiraz edip kıyamet günü senaryolarıyla ortalığı vaveylaya veren bu insanları anlamıyorum, gerçekten anlamıyorum. Bu son derece kötümser, doğrusu bir o kadar da sorumsuzca bir tavır” demişti. Musk bunun üzerine Twitter hesabından paylaştığı iletide Zuckerberg’in yapay zekâyı algılama kapasitesinin “sınırlı” olduğunu yazmıştı.

Yapay zekânın, öngörülemeyecek şekilde gelişmesi sonucunda yaşanabilecek olası felaket senaryoları, kitap ve filmlere konu olmasının yanı sıra pek çok bilim insanı tarafından bir kuvvetli bir olasılık olarak dile getiriliyor. Dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephan Hawking de daha önce, biyolojik evrimi yavaş olan insanın, hızla gelişen yapay zekâ karşısında silinip gidebileceğine dair uyarılarda bulunmuştu.

https://tr.sputniknews.com

1 sayfadan 1. sayfa Tüm zamanlar UTC + 3 saat
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/