www.errufai.com
https://www.errufai.com/forum/

Dünyaya benzer 39 ışık yılı uzakta yeni gezegen "GJ1132b"
https://www.errufai.com/forum/viewtopic.php?f=22&t=403
1 sayfadan 1. sayfa

Yazar:  ERRUFAİ [ 12 Kas 2015 17:37 ]
İleti başlığı:  Dünyaya benzer 39 ışık yılı uzakta yeni gezegen "GJ1132b"

Bilim adamları dünyaya benzer, kütlesi ve büyüklüğü dünyaya yakın yeni bir gezegen keşfetti. Gezegene "GJ1132b" adı verildi.

Dünya'dan 39 ışık yılı uzakta olduğu bildirilen gezegenin bugüne kadar keşfedilen Dünya'ya en yakın ve benzer büyüklükte ilk gezegen olduğu açıklandı.

Dünya'ya yakın olması sebebiyle bir atmosfere sahip olup olmadığını araştırma olanağı verecek gezegen, bilimadamlarına gelecekte diğer gezegenlerde de hayat belirtisi bulabilmelerine yardım edecek.

"BU SICAKLIKTA YAŞAM OLAMAZ ANCAK ÇOK DEĞERLİ"
Sıcaklığın 260 derece olarak tespit edildiği gezegen, su bulundurmaya imkan vermezken gezegenin güneş yörüngesinde değil; yıldız yörüngesinde olması dolayısıyla güneş sistemi dışında bulunan en önemli gezegen olduğu açıklandı. Bilimadamları GJ1132b gezegeninde bu sıcaklıkta bir yaşam olamayacağını ancak güneş sistemi dışında yer alan bir hayatı inceleme bakımından çok değerli olabileceğini belirtiyor.

ROBOTİK TELESKOPLAR KULLANILDI
Keşif için, Şili'de bulunan Cerro-Tololo, Inter- Amerikan Gözlemevi'nde 40 santimetre büyüklüğündeki robotik teleskoplar kullanıldı.

İngiliz Guardian gazetesine konuşan Massachusetts Institute of Technology Astronomi ve Uzay Araştırmaları'ndan Zachory Berta-Thompson, gezegenin atmosfere sahip olması durumunda küçük yıldızların yörüngesinde ve daha soğuk derecede diğer gezegenler bulabileceklerini kaydetti.

Maryland Üniversitesi'nden gök bilimci Drake Deming ise GJ1132b'nin güneş sistemi dışında bugüne kadar keşfedilen en önemli gezegen olduğunu söyleyerek yeni gezegenin konumu dolayısıyla gök bilimcilerine daha önce olmadığı kadar gezegeni gözlemleme imkanı vereceğini ifade etti. Deming '' yeni gezegen, bize yakın, dünyaya benziyor ve yıldızı engellemeyecek'' diye konuştu.

Eklentiler:
dunyaya-benzer-gezegen.jpg
dunyaya-benzer-gezegen.jpg [ 43.99 KiB | 54731 defa görüntülendi ]

1 sayfadan 1. sayfa Tüm zamanlar UTC + 3 saat
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/